Gå til hovedinnhold
Jeg arbeider med en artikkel om Nøste Kendzior, basert på boka Kjøss mæ! som kom ut tidligere i år. Det er morsomt, lærerikt og jeg storkoser meg.

Nasjonalbibliotet satser digitalt og det er nyttig på mange måter. Jeg kom over en bok som heter Drømmemannen. Her er en av Nøstes tekster publisert; Min kjepp og min stav. Utrolig erotisk og ganske så rett på sak. I samme bok er også Gro Dahle representert med en liten novelle som er så fin.

Jeg har lyst til å skrive hele novellen her, men det har jeg ikke lov til - så da lar jeg det være. Men en liten smakebit får dere likevel, her kommer litt av første avsnitt av Det gode, gamle hustrollet av Gro Dahle:


"Akkurat slik og ikke annerledes. Akkurat slik vil hun ha ham. Med hullete sokker og flekker på skjorta. Med bustete hår litt tynt på toppen og skjeggstubb og tannstein og langt mellom tenna. Akkurat slik, i tøffelskoene som er helt slitt i stykker, og fillete hvite bomullspulsvanter med blekkflekker og tusj. Akkurat slik, i en størrelse for stor svart underbukse med slakk strikk. Tåneglen som er blå. Øynene som er litt blodskutte. Mørke ringer under øynene, selvfølgelig. Og litt sur, litt sur, smeller i døra, banner på rommet over at det er for kort tid, altfor kort tid og det er ikke mulig å rekke det og det må sendes nå, i dag, med det samme. Og han rekker det aldri. Banner og roper gjennom døra at han ikke er like flink som de andre."

Kommentarer

  1. Ser fram til artikkelen!
    Jeg var så heldig å møte Nøste - både privat og via jobb, og må få skaffet meg Kjøss mæ!

    SvarSlett
  2. Midifila : Nøste bodde her i Alta, men jeg kjente henne ikke. Hun tilhørte generasjonen over meg, og vi vanket i helt forskjellige miljø. Men jeg blir mer og mer imponert over hvor flink hun var! Kjøss mæ er en skikkelig herlig bok!

    Ingalill: :-) - Det er bare å kjøpe Kjøss mæ! Først som sist!

    SvarSlett

Legg inn en kommentar

Populære innlegg fra denne bloggen

Å - hvor lei jeg er av disse fellesbloggtemainnleggene!

Ja, du leste riktig. Nå kommer et riktig så surmaget innlegg fra meg. Jeg har tenkt lenge på det, og jeg vet at mange er uenige. Men altså, nå er det så mange bokblogger som er med på diverse fellesbloggtemainnlegg at det er blitt kjedelig. Søndagene gidder jeg ikke å lese blogger til de jeg vet er med på "smakebiter". Heldigvis er det flere av mine favorittblogger som ikke er med på smakebiten, og er det kommet et blogginnlegg fra en av dem, så leser jeg. Og så har det utviklet seg. Nå er det; Nå er det mandag, hva leser du? Og så er det torsdager, da skal visst alle skrive lister over hvilke bøker som er havnet i postkassen siste uke. Det er sikkert flere sånne fellesbloggtema, men for ikke å irritere på meg absolutt alle i bokbloggverden så slutter jeg her.

E L James : Fifty shades – Fanget, Gyldendal, 555 sider

Moderne legeroman - Publisert i Altaposten 2 4. september 2012 Det skal godt gjøres å finne litteraturinteresserte mennesker som ikke har hørt om den første boka i mykpornotrilogien til den engelske forfatteren Erika Leonard, nemlig Fifty Shades of Grey, eller Fanget som forlaget har døpt den på norsk. Bokbloggere, journalister, og enkelte kritikere har overgått hverandre i spydige kommentarer og blodig slakt av boka. Fanget var i utgangspunktet skrevet som en fan fiction av vampyrserien Twilight, og jeg hørte til de som lot seg begeistre av historien om Bella og vampyren Edvard. Likevel var jeg skeptisk til Fanget, en bok som hadde skapt så sterke reaksjoner at enkelte miljøer i Storbritannia forlangte at boka skulle brennes. Boka handler om den tjueto år gamle litteraturstudenten Anastasia og hennes første store forelskelse og senere seksuelle erfaringer med den fem år eldre industrimagnaten Christian. Anastasia er en nærmest ukysset ung kvinne som...

Æ e så forbanna!

Satt og leste i bokbloggene og kom over en anmeldelse av Kniplingenes hemmeliget av Brunonia Barry. Dette var en bok jeg leste og anmeldte i fjor sommer. Jeg var en av få som anmeldte den, og har hatt mange treff på akkurat denne boka. Jeg ble derfor litt nysgjerrig da jeg oppdaget en ny anmeldelse. Stor ble min forferdelse da jeg ser at den personen som har skrevet anmeldelsen må ha kopiert min!!!!! Uten å nevne at det faktisk er det som er gjort! Mesteparten av anmeldelsen må være klippet fra min anmeldelse. Det er superfrekt - og at det er bibliotekarer som har gjort det, provoserer meg enormt! Dessuten, denne anmeldensen er solgt til Altaposten, og jeg har fått lov til å legge den ut på min blogg. Det er nesten så jeg ikke tror det, men se selv. Skjønner dere at jeg reagerer? Min anmeldelse av Kniplingens hemmelighe t Bibliotekarenes anmeldelse Kniplingenes hemmelighet