Gå til hovedinnhold

June Sofia Strask : Fandens Friller : Nordnorsk Forlag, 226 sider

Veldig bra!

Alta er en ganske liten by, det bor ca. 18 000 mennesker her, og noen av disse er forfattere. Den mest kjente er nok Laila Stien. Vi har også Karen Anne Buljo, (kollega ved Alta videregående) Men vi har flere, og June Sofia Strask ga ut en ny bok i november 2009. Jeg tenkte at jeg skulle anmelde den for Altaposten,  men først ville jeg lese hennes første roman for voksne -  Fandens friller. 
Det viste seg at kulturredaktøren i Altaposten skulle anmelde Ravnejuvets hemmelighet selv, og det var jo helt fint det, men jeg leste nå likevel Fandens friller.

Det er hekseprosessene på 1600-tallet som er temaet for denne boka, og jeg er i utgangspunktet skeptisk til bøker utgitt på små lokale forlag, men denne gangen ble jeg skikkelig imponert.

Hovedpersonen er Elli Jonsdatter. Hun er 17 år når vi blir kjent med henne, og hun bor på Senja. Moren hennes er død, faren har tatt seg ny kone, og Elli føler seg ikke lenger velkommen hjemme. Hun drømmer om Bergen, og alt hun kan oppleve der. Men hun reiser til et lite fiskevær i Finnmark, Omgang, for å få seg arbeid. Her hører Elli om hekser, og om hvordan heksene blir brent på bål. Elli reiser fra Omgang for å få seg arbeid i Vardø, og det går ikke så veldig lang tid før også Elli blir mistenkt for å ha kontakt med djevelen.

Konklusjon: Veldig bra bok, med et godt språk og en spennende fortellling, basert på virkelige historiske hendelser. Noe språklig smårusk er det, men det er lite, og har ikke noe å si i forhold til helhetsinntrykket. Avslutningsvis tar jeg med et eksempel på nordnorsk banning, utdrag fra side 50:

- Di slogsprængte gorrhysa, ropte kona.

Kommentarer

Populære innlegg fra denne bloggen

Å - hvor lei jeg er av disse fellesbloggtemainnleggene!

Ja, du leste riktig. Nå kommer et riktig så surmaget innlegg fra meg. Jeg har tenkt lenge på det, og jeg vet at mange er uenige. Men altså, nå er det så mange bokblogger som er med på diverse fellesbloggtemainnlegg at det er blitt kjedelig. Søndagene gidder jeg ikke å lese blogger til de jeg vet er med på "smakebiter". Heldigvis er det flere av mine favorittblogger som ikke er med på smakebiten, og er det kommet et blogginnlegg fra en av dem, så leser jeg. Og så har det utviklet seg. Nå er det; Nå er det mandag, hva leser du? Og så er det torsdager, da skal visst alle skrive lister over hvilke bøker som er havnet i postkassen siste uke. Det er sikkert flere sånne fellesbloggtema, men for ikke å irritere på meg absolutt alle i bokbloggverden så slutter jeg her.

E L James : Fifty shades – Fanget, Gyldendal, 555 sider

Moderne legeroman - Publisert i Altaposten 2 4. september 2012 Det skal godt gjøres å finne litteraturinteresserte mennesker som ikke har hørt om den første boka i mykpornotrilogien til den engelske forfatteren Erika Leonard, nemlig Fifty Shades of Grey, eller Fanget som forlaget har døpt den på norsk. Bokbloggere, journalister, og enkelte kritikere har overgått hverandre i spydige kommentarer og blodig slakt av boka. Fanget var i utgangspunktet skrevet som en fan fiction av vampyrserien Twilight, og jeg hørte til de som lot seg begeistre av historien om Bella og vampyren Edvard. Likevel var jeg skeptisk til Fanget, en bok som hadde skapt så sterke reaksjoner at enkelte miljøer i Storbritannia forlangte at boka skulle brennes. Boka handler om den tjueto år gamle litteraturstudenten Anastasia og hennes første store forelskelse og senere seksuelle erfaringer med den fem år eldre industrimagnaten Christian. Anastasia er en nærmest ukysset ung kvinne som...

Æ e så forbanna!

Satt og leste i bokbloggene og kom over en anmeldelse av Kniplingenes hemmeliget av Brunonia Barry. Dette var en bok jeg leste og anmeldte i fjor sommer. Jeg var en av få som anmeldte den, og har hatt mange treff på akkurat denne boka. Jeg ble derfor litt nysgjerrig da jeg oppdaget en ny anmeldelse. Stor ble min forferdelse da jeg ser at den personen som har skrevet anmeldelsen må ha kopiert min!!!!! Uten å nevne at det faktisk er det som er gjort! Mesteparten av anmeldelsen må være klippet fra min anmeldelse. Det er superfrekt - og at det er bibliotekarer som har gjort det, provoserer meg enormt! Dessuten, denne anmeldensen er solgt til Altaposten, og jeg har fått lov til å legge den ut på min blogg. Det er nesten så jeg ikke tror det, men se selv. Skjønner dere at jeg reagerer? Min anmeldelse av Kniplingens hemmelighe t Bibliotekarenes anmeldelse Kniplingenes hemmelighet